Zapoj sa do kampane

Prečo sa to týka aj mňa?
Internet je priestor, ktorý všetci pomáhame spoluvytvárať. Sme to my, užívatelia internetu a všetkých jeho služieb, ktorí určujeme, aký bude jeho obsah. Ak sa ti nepáči, keď niekto vykrikuje nadávky na ulici a vyhráža sa niekomu násilím len kvôli pohlaviu, rase, národnosti, vierovyznaniu či sexuálnej orientácii dotyčnej osoby, mal by si sa rovnako vedieť postaviť proti takýmto prejavom aj v tvojej virtuálnej komunite.

Ako povedal Edmund Burke: “Ak má vyhrať zlo, potrebuje už len jedno – aby slušní ľudia nerobili nič.”

Čo môžem urobiť?
Ponúkame ti niekoľko spôsobov ktorými tak môžeš urobiť.

  • Asi najdôležitejšie je neostať ticho, ak sa stretneš s prejavmi nenávisti.  Ak slušní ľudia ostanú ticho, priestor ovládnu tí čo najviac kričia. Nie je to ľahké a vyžaduje si to tvoju odvahu, a občiansku statočnosť, pretože ak sa postavíš na stranu slabších, osočovaných, môžeš sa aj ty sám stať terčom ich nenávisti. Neboj sa postaviť za hodnoty, ktoré stojí za to brániť: sloboda, rovnosť, dôstojnosť, rešpekt.

  • Používaj vlastnú myseľ a nepreberaj nekriticky všetky informácie, ktoré sa šíria po internete. Over si pozadie zdroja informácií a autora, často krát sú to skupiny a jednotlivci, ktorí majú agendu založenú na šírení nenávisti a prekrúcaní faktov.

  • Ak súhlasíš s cieľmi a posolstvom tejto kampane, olajkuj jej stránku na Facebook-u a sleduj aktuálne informácie.  

  • Zmeň si titulnú alebo profilovú fotku na Facebook-u - obrázok s logom kampane nájdeš na tomto linku.

  • Napíš blog o téme nenávisti na internete – tvoj postoj a skúsenosti a pošli nám o tom informáciu (buď na FB alebo napíš na adresu info@inv.education) Najlepšie príspevky odmeníme vecnými cenami.

  • Ak nájdeš nenávistný obsah na internete, využi jednu z možností na jeho nahlásenie alebo odstránenie.

  • Zúčastni sa jedného z podujatí kampane – bližšie info nájdeš už onedlho na tejto stránke.